Neklanův polytematický mišmaš

Neklanův polytematický mišmaš

Nová sbírka hukvaldského básníka Neklana potěší zejména ty, kteří čekají starou dobrou regionální tematiku, básně o punku a o ženách a typický Neklanův vtip. Knize Mezi námi zvířaty nechybí literární experiment (povídka Dva meče) ani odkaz na předchozí tvorbu zde v podobě povídkového pokračování románu Punkový prapor. Skalní čtenáře určitě potěší i oblíbené alegorické básně o Bohu, v nichž autor ukazuje, že víra je skutečně velmi individuální. Viz úryvek z básně, jejíž název by příliš napověděl pointu:

„Pod vlivem vodky 42

jsem jednou vyjel na Boha:

„Vysvětli mi, prosím tě,

jak můžeš nechat běhat po světě

takové kreatury jako jsou

Tomáš Vandas a

Tomáš Ortel?!“

„Kvóty,“ ucedil Bůh lakonicky mezi zuby.“

 

V tématech se začíná objevovat i reflexe současnosti, zejména migrační krize a vliv radikálního islamismu. A zatímco básníci pražské kavárny chodí okolo takového tématu po špičkách, Neklan odhazuje zbytečnou korektnost a svými ostrým vtipem střílí po všem bez výjimky. Z básně Zajíc v pytli (povšimněme si záměrné pravopisné chyby i regionálního ukotvení):

„A tak už zítra v Místku

vezmu si teroristku,

co pod svůj hábit skryje

cé čtyřku, tuk a stryje!“

 

Je tedy v osobnosti Neklana-básníka nějaký umělecký posun? Ano i ne. Přestože jednotlivé básně si stále drží kvalitu předchozí tvorby, sbírka jako celek trpí absencí jakéhokoli konceptu, což autor sám přiznává – jde o vše, co Neklan vybásnil za první pololetí 2016. Sbírce proto chybí tematické bloky, na které je čtenář zvyklý například z Adolf Hitler Superstar.

Závěr knihy je pak zbytečně kajícný. To, že je sbírka koncepčně rozhozenější, čtenář vidí. Není důvod o tom psát ještě odstavec na poslední stránce, ba dokonce spekulovat z pozice autora o kvalitě textů. To je úkol kritiků. Sbírku Mezi námi zvířaty tak můžeme chápat jako určité intermezzo, v němž můžeme Neklanovi nahlédnout pod pokličku. Jako cvičiště, kde básník brousí břit svého pera, než jej omočí v inkoustu a pustí se do nového díla.

Knihu můžete objednat přes mailovou adresu akki.kuolema@seznam.cz 

 

 


25.8.2016   Rubrika: Články   |   Komentářů: 4   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Neklanův polytematický mišmaš

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Banjo
Banjo - 5.9.2016 7:24

Jaj tak, tak to je diametrálně odlišný (a lepší) význam. Díky za objasnění.
Vidím, že musím číst víc poezie, nebo přinejmenším více předmluv k poezii.

 
Neklan
Neklan - 4.9.2016 10:52

Pod tímhle pseudonymem vydávám svou poetickou tvorbu. V každé knížce pak stojí: Neklan jest ten, kdož nikomu se neklaní a k žádnému klanu nenáleží." smajlik - 1

 
Banjo
Banjo - 31.8.2016 7:04

Banjo: takže PB(V) je nyní Neklan... To ho tak oslovila ta bájná osoba knížete, nebo to má nějaký jiný význam, který mě nenapadl?

 
Neklan
Neklan - 27.8.2016 7:46

Jen pro pořádek: tuto recenzi napsal Filip Šimeček.