BLACK FLAG (třetí část)

BLACK FLAG (třetí část)

Trvalo jim skoro pět měsíců, než našli nového křiklouna. Dez Cadena, starý Ronův kámoš, bylo mu tehdy devatenáct. Robo: "Ideální typ, hned jsme s ním mohli počítat. Jeden koncert za druhým, Hollywood, Orange County, South Bay, East L.A. a tak. Punk se šířil jako lesní požár." Věštba z časopisu Slash se nakonec naplnila, Black Flag zakázali (nemohli hrát v okolí L.A., - - - - - - poznámka překladatele). V červnu roku 1980 vychází v Los Angeles Times článek "Násilí proniklo do punkové scény", ve kterém se můžeme dočíst, že kapely jako Black Flag mohou za to, že se publikum chová jako utržené z řetězu. Gin: "Ten plátek dával dohromady Black Flag s násilím. Říkal jsem si, že na metalových koncertech je to s bandou těch ožralců ještě horší..." Dukowski: "Veškerou naši agresivitu jsme narvali do muziky. Na nic jsme si nehráli. Ale co jsme měli dělat, když pak začaly násilnosti? Měli jsme každé dvě sekundy přestat hrát? Týpci ze staré rockové gardy začali mlátit děcka, no a nakonec si to ti nejagresivnější řízci z hordy punků před pódiem nenechali líbit a skočili na ně." Ginn: "Lidi si mysleli, že nám to udělá dobrou reklamu. Ale když se to s vámi táhne, začne to nakonec škodit celé věci. Během každého interview se nás ptali na násilí."

Kapela vyráží na turné po východním pobřeží. Ve Vancouveru navštěvují Rona. "Doporučili mi, abych se mu víceméně vyhýbal, protože byl trochu nasraný," vzpomíná Dez, " rozdával jsem letáky během koncertu a najednou se zničehonic objevil Ron a praštil mě cihlou do hlavy. Řekl jsem si, že je nažhavený, protože jsem neviděl Black Flag, když s nimi zpíval. V každém případě se mi kapela více líbila s Keithem." Po fiasku v klubu Whisky A Go-Go v říjnu roku 80 kapela ztrácí veškeré iluze. O dva týdny později, když přijeli nastavit zvuk před koncertem v Baces Hall v Hollywoodu, na ně už čekala smečka fízlů. Dukowski: "Velitelské stanoviště měli na parkovišti naproti, helikoptéry a tak. Začal koncert a BOUM! Asi se inspirovali ve vojenské strategii starých Římanů, vtrhli k nám za použití všech sil." Ginn: "Policajti byli opravdu agresivní, mlátili i ženské." Novináři z diskuzního pořadu NBC Tomorrow natáčeli policii, jak na Sunset Boulevard mlátí fandy kapely, kteří jim na oplátku salutují nacistickými pozdravy. Chuck Dukowski s čírem na hlavě pak v pořadu vysvětluje, že Black Flag nemají nic společného s bílými americkými neonacisty a že jediní náglové jsou policajti. Když v lednu roku 1981 skončil koncert hromadnou řežbou mezi fandy kapely s lahvemi od piva a policisty s obušky (jeden zraněný důstojník LAPD a materiální škody ve výši čtyř tisíc dolarů), Dukowski si postěžoval: " Policajti obtelefonovali všechny kluby, kde jsme doposud vystupovali. Pokusili se je přesvědčit, aby nás už nenechali hrát. Týpkům, co točili dokument o naší kapele, dokonce vyhrožovali, že je fyzicky zlikvidují."

 

bf

Black Flag se vydávají na koncertní šňůru po USA (80-81). Nebylo to jednoduché, protože se vše odehrávalo pod neustálým policejním dohledem. Byli skoro bez peněz, vydělávali 5 dolarů za den a hráli v pochybných sálech jen díky šeptandě mezi ostatními punkovými kapelami. Bývalý basák z Nirvany, Krist Novoselic, vzpomíná na to, jak byly ty koncerty důležité: "Internet ještě neexistoval. Byl to jediný způsob, jak oslovit lidi ve ztracených koutech země, přijet a zahrát. Když dorazili do tvého města, jednalo se o útok na masovou kulturu. Seberem vám děti přímo u vás na zahradě." V roce 1981 vychází EP "Jealous Again" s Reyesem, EP "Six Pack" a singl "Louie,Louie/ Machine" s Cadenou. Na "Jealous Again" můžeme najít vál "You Bet We´ve Got Something Personal Against You!", což je hromada urážek a nadávek na Morrise a Reyese, kterou nazpíval Dukowski. Reyes má navíc na obalu změněné jméno na Chavo Pederast (Chavo Buzna, - - poznámka překladatele). "Pokusil se nás zničit, ať ten kretén táhne do hajzlu," vyjádřil se k tomu Dukowski.

Během léta hrají na největších akce v historii kapely. Při koncertu Santa Monica Civic (3 500 míst) se dokonce dostávají na první místo na plakátu. Většina společnosti je znechucena. Časopis Rolling Stone označuje Black Flag a ostatní punkové kapely z L.A. jako týpky plné speedu, kteří si stěžují na kvalitu vzduchu, na to, že Amerika je materialistická a na to, že láska stojí za hovno. Koncerty a život na cestě ja najednou začaly unavovat. Robo natolik zhubl, že po osmi letech vegetariánství začal jíst maso. Cadena často ztrácí cigaretami vybuzený hlas. Nakonec přešel ke druhé kytaře a přenechal místo bývalému dvacetiletému skejťákovi, který doposud zpíval v neznámém hardcorovém bandu S.O.A., tedy Henry Rollinsovi.

mrtvola

Historie punku a oi:


10.4.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - BLACK FLAG (třetí část)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.