RECENZE: Výsměch? - Thorns

RECENZE: Výsměch

Ačkoliv v to už občas přestávám věřit, dokáže vydavatelství Cecek Records i příjemně překvapit. Například tím, že u něj loni gotici Výsměch? vydali po devatenácti letech existence svou debutovou desku Thorns.

Osmiskladbový disk, složený ze šesti regulérních skladeb a dvou remixů, představuje jinou tvář gotického rocku, než tu známější kytarovou, produkovanou u nás XIII. Stoletím. Výsměch? totiž staví více na synťácích, elektronice a někdy až strojové rytmice. Na kytary sice také dojde, hlavně ale na ty basové, které mají ve zvuku skupiny hodně důležité postavení.

Stopáž většiny skladeb se pohybuje kolem čtyř minut a je postavena na jednoduché a repetitivní melodické lince. U mikrofonu se střídající zpěvák a zpěvačka roboticky přesným hudebním základům záměrně moc života nepřidávají. Písně jsou tak chladné jako sídla šlechticů z povídek Edgara Allana Poea. Jiné vyznění ale skladby s texty jako “This is the end my friend / Listen to the rain outside…” ani mít nemohly.

Pokud bychom potřebovali přirovnání, můžeme na Thorns logicky najít odrazy post-punkových velikánů Joy Division i gotických Sisters Of Mercy. Výsměchu ale angličtina, kterou od svých inspiračních zdrojů přirozeně přijal, ne vždy sluší.

Thorns jako celek je mírně nadprůměrná žánrová nahrávka, kterou dělá zajímavější hlavně skutečnost, že moc jiných podobných desek u nás nevyšlo. Minimálně písně This Is The End nebo The Mirror rozhodně stojí za to slyšet.

http://bandzone.cz/vysmech

 

Petr Šrajer


14.10.2016   Rubrika: Články   |   Komentářů: 1   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,4
PUNK 1,4
 

Diskuse ke článku - RECENZE: Výsměch? - Thorns

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 14.10.2016 18:42

Mně to spíše než Joy Division připomíná starý dobrý OK Band, což vůbec nemyslím jako nějakou urážku:

https://www.youtube.com/watch?v=rCyrjtwS1Hc

https://www.youtube.com/watch?v=v4KAFMnn0Rc