Rozhovor s kapelou Bella Fica

rozhovor s Bella Ficou

Ahoj, pro začátek bys nám mohla říct jak dlouho hrajete a v jakým složení?

Ahojky, takže kapela vznikla počátkem října 2005 v Ústí nad Labem v sestavě: Marťas (bicí), já (basa), Kamila (kytara), Vercha (zpěv), TereSKA! (saxofon/ zpěv). Časem jsme se rozhodli o výměnu kytaristky, z důvodu hudebních i osobních. Přibrali jsme Míšu (ex basa Parkováni také vzadu), ujala se nejen kytary, ale i mikrofonu. Po této změně vzniklo mnoho nových písní a začali jsme koncertovat. Po pár odehraných koncertech na severu Čech, které byly všechny skvělé, nastaly neshody a nedorozumění uvnitř BF. Po vyhrocení problému nás opustila zpěvačka Vercha a my dál fungujeme bez ní. Či-li současná sestava je: Marťas (bicí), já (basa), Míša (kytara/zpěv) a TereSKA! (saxofon/zpěv).

 

Jak vznikl název Bella Fica a má nějakej zvláštní význam?

Bylo to v době, kdy jsme pařili v Roprachticích (z názvu této vesničky v Krkonoších vznikl i náš text), a kde jsme si psali sms s našimi italskými kámoši. Samozřejmě jak jinak než jak se řeknou sprostý slova… prostě jsme různě skládali italský slova dohromady až najednou vznikl název Bella Fica a doslovně nám to bylo přeloženo, že Bella Fica znamená – buď „Beautiful Girls" nebo „Beautiful Bitch“ a nebo „Beautiful Fucking“ :o))) tak si vyber, co se ti líbí nejvíc:o))))

 

Vydali jste vaše debutové album Nešahej mi na štěstí, nechceš nám ho trochu přiblížit?

Trochu jsme celé nahrávání podcenili a víme, kde jsou určité nedostatky, ale moc bych chtěla poděkovat Pavlikovi (Rohlikovi) Ex-Avik Plzeň, protože nám dodával strašně moc energie a pozitivního optimismu:o) Hlavně nikdo z nás neměl žádnou zkušenost s týdenním nahráváním ve studiu… Navíc Míše v době, kdy se měly nahrávat zpěvy, odešel hlas nebo se spíš skamarádil s chřipkou:o) A mastering nebyl taky podle našich představ, ale i přes tyhle všechny negativní věci si myslím, že můžeme být s naším debutíkem spokojeni:o))))

 

Chystáte už další album?

jsme rádi, že jsme vydali náš debuteček, ale určitě plánujeme další album

 

Kolik už jste stihli odehrát koncertů a kde se vám nejvíc líbilo?

Za rok 2007 cca 40 koncertů a nejlepší koncert byl asi na feministické akci v Lipsku (Německo)… nejlepší na tom bylo, že jsme přišli do backstage, kde jsme se těšili na německý pivka a v lednici jsme našli českého Březňáka:o))) navíc tam vařili mega dobrý veganský jídla a po zelených brčkách chutnali mnohonásobně líp:o)))) hi. Ale zajímavý tam byli i lidi, workshopy apod. Jinak skvěle se nám hraje v Litoměřicích, tam je to prostě skvělý vždycky, ale v Teplicích se paří dobře…

 

Na jaký akce se chystáte letos?

Určitě se mrkni na www.bellafica.cz páč si to moc nepamatuju (vím akorát aktuální na týden dopředu:o)))) hi. Jinak se těším moc na pařbičku do Strašic a do Luhačovic;o) Chystají se ještě nějaký SK8 závody v Úlu (Ústí nad Labem), tak to věřím, že by mohlo být taky good.

 

Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěla zahrát a s jakou kapelou?

Určitě asi pro každou kapelu jsou takový ty velký fesťáky typu Mighty Sound apod., i když slyšela jsem zas názory muzikantů z kapel, že to až tak skvělý není. My jsme hráli na pár menších fesťácích a upřímně bylo to fajnový:o) Víc lidí, víc energie a víc se i snažíš do toho hraní dát… prostě je to skvělý! :o) A co se týče mé vysněné kapelky, se kterou bych si jednou chtěla zahrát? …těch kapel je hodně… a pokud budu pevně stát na zemi, tak jsou lepší kapely než jsme my, který si zaslouží hrát s punkovými legendičkami…

 

Zástupkyně něžného pohlaví se na pódiu nevidí často, určitě vás na každé akci musí fanoušci nadšeně vítat, viď?

Je skvělý, že v Čechách začínají vznikat kapely ať už s jednou ženštinou nebo i komplet ženskou sestavou. Zrovna teď 8. 3. hrajeme v Ústí, kde jsem dala dohromady 5 žensko-mužských kapel a kde oslavím i narozky… Problém je v tom, že ženský se málokdy snesou takhle pohromadě, takže je spousta ženských kapel, kde se nedokážou domluvit a rozpadnou se…

Je hodně reakcí, že náš bubeník Marťas musí být vysmátý, když hraje se třemi ženštinami, ale upřímně… schytá všechny chyby na zkoušce a hlášky typu, že je teplej… uvedu to na pravou míru…náš bubeník nikdy teplej nebyl a ani se na to nechystá, a to že hraje v růžových trenkách nic neznamená:o))))))))) hi…ne, ale hrozně ho obdivuji, že to s námi vydrží:o))))

Co se týče fanoušků, tak jsme slyšeli hlášky typu, že i kdybychom neuměli hrát, tak na nás přijdou kvůli tomu, že jsme částečně ženská kapela… Myslím, že kdybych byla v pozici fanouška ženský kapely např. La Perilla, kterou i tímto pozdravuji, tak na ně stejně půjdu pařit a záleží jen na nich, jak to zahrajou… Prostě si myslím, že nepůjdu na kapelu, která hraje mizerně a jen proto, že za basou stojí úžasně krásnej chlap s modrýma očima a dlouhým…dlouhýma prstama se pokouší něco hrát na basu:o))))

 

Opomenu-li vašeho bubeníka jste jediná dívčí kapela, která vydala kvalitní album na nezávislém labelu. Kdyby ste dostali dobrou nabídku smlouvy od velkýho vydavatelství, uvažovali by ste nad ní?

Myslím, že punk je v dnešní době tak zkomerčněn a medializován, jak proužky emařů nebo psychobilly/rockabilly móda - hit letošního léta… takže já osobně bych se nebránila jít do smlouvy velkého vydavatelství… záleží na podmínkách smlouvy. Je fakt, že některé kapely na to dojeli, ale zas některým to pomohlo… hlavně finančně… takže kdyby smlouva zněla - zaplatíme kvalitní studio za podmínek, že budete nosit na koncertech hadry od společnosti Vans a podmínka, že natočíme CD do roka, tak kdo by do toho nešel… bohužel jsem-li realista, tak podmínky asi budou drsnější… :o)

 

Chceš něco sdělit čtenářům punk.cz?

Začínám se na koncertech potkávat s punkáči, kteří dost prudí do emo dětí… tak bych jim jen chtěla připomenout dobu, kdy měli stažený zadky před náckama a právě oni byli tím snadným terčem útoku! A emo dětem bych chtěla popřát optimismus a víc síly a energie do jejich znuděných životů:o)))))

Přeji hodně úspěchů a těším se až si vás poslechnu.
Díky za rozhovor – Marky, Bella Fica. 

hajkros


5.3.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 190   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Bella Fica

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana
Tereska
Tereska - 19.3.2008 23:20

Medvěd: jj, my chceme silene vydelat na punku,to jo;o))))))) to ani nejdesmajlik - 10

 
Medvěd
Medvěd - 19.3.2008 21:26

MisaBF: To je faktsmajlik - 1

 
MisaBF
MisaBF - 19.3.2008 21:22

Medvěd: No jo, každej máme něco...

 
Medvěd
Medvěd - 19.3.2008 20:05

MisaBF: Já zas miluju lidi,kteří si z punk rocku chtějí udělat výdělečný podnik.

 
energie G
energie G - 19.3.2008 19:03

Tohle je ale peklotnická diskuze smajlik - 10 No jo, jak jsou někde ženský tak je všude humbuk smajlik - 1

 
MisaBF
MisaBF - 19.3.2008 18:47

Barushka: Hezky si to napsala... smajlik - 1
Medvěd: No jo, miluju lidi, který nadávaj na komerční kapely a přitom nosej tričko Sex Pistols... smajlik - 1 (ale neřikám, že si to ty, protože sem tě asi nikdy neviděla)... A co je špatnýho na tom, živit se věcí, která Tě šíleně baví??
Frittol: Ty mě fascinuješ, kámo!! smajlik - 23

 
Barushka
Barushka - 19.3.2008 17:29

Lord.Alex: Protože nejsem zvyklá si pořád na všechno stěžovat!!!
Krom toho jsem řekla že není nejlepší, ne že je špatná

 
Medvěd
Medvěd - 19.3.2008 17:24

Lord.Alex: Podívej se kam to dotáhla třeba kapela Zeměžluč a šlo to i bez zaprodání sebe sama!! Opak této dnes už dávno brněnské legendy je Pražský soubor Tři sestry,totálně pohlcena byznisem. Zeměžluč STÁLE JEŠTĚ I DNES DOKAZUJE,že to jde i bez sebe zaprodání,před takovými kapelami já se zkláním!

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 19.3.2008 17:10

Barushka:když je jak sama říkáš česká scéna ne zrovna nejlepší, což je ještě slušně řečeno, tak pak nechápu jak s tim dokážeš bejt spokojená...je lepší očividně dle tebe kvantita, než kvalita asi..:-)

Medvěd:zas jako je naprosto v pořádku jít pod firmu, když je o tebe zájem a kdžy děláš to co tě baví i pod tou firmou, vždyt to je naprosto v pořádku ne?

 
Barushka
Barushka - 19.3.2008 16:55

V tomto mém komentáři se nebudu vyjadřovat ke konkrétním osobám, nechci tady pokracovat v naprosto nesmyslne debate, ktera je plna urazek a slovnich napadeni.

Hudba a texty kapely Bella fica se mi nelíbí, jak už jistě víte. Ale tohle pro mě není dostatečný důvod abych kapelu zatracovala nebo hledala důvody čím je zkritizovat a napadnout. Tohle nedělají slušní lidé s dostatečným sebevědomím a přehledem o dění v punk rockové scéně.

Čím déle se pohybuju v naší scéně, tím víc zjišťuju, že je prolezlá leností, násilím, sprostotou a naprostou neúctou ke všem, kteří se snaží naši zkomírající punk rockovou scénu jakýmkoliv způsobem oživit. Proto chápu i napadání kapel, recenzentů, vydavatelů zinů a dokonce i pořadatelů koncertů. Každý si musí rýpnout, každý musí proti něčemu protestovat a vždycky se najdou lidi, kterým se něco nelíbí, místo toho aby byli rádi že se u nás vůbec něco děje.
Proto, že se mi nelíbí hudba kapely Bella fica na cédéčku neznamená, že je zatratím a napadnu. Já bych třeba moc chtěla holky osobně poznat, protože se mi zdají jako inteligentní osoby a nedivím se, že se tak urputně brání. Nad některými příspěvky mi zůstavá rozum stát a nechápu kde se ta zášť bere.

Vzpamatujte se a važte si každé kapely, která hraje. Většina české scény se mi sice nezdá nejlepší, ale aspoň to tady žije a nemůžeme říct, že je nás punx málo. Tak dělejte všechno proto, aby nás nezačlo ubývat!

Holky držím vám pěsti, doufám že vás někdy uvidím na živo a budu mít možnost vás lépe poznat.

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | Další strana