Rozhovor s kapelou Climax

Rozhovor s kapelou Climax

Úvodem drobný představení kapely?
Takže zdarec, jsme punková kapela Climax z Českýho Brodu odpovídáme Miki - kytara a Kráťa co má na starosti zpěv.

Koho napadlo založit kapelu a jak jste se dali dohromady?
Kapela vznikla někdy zhruba před 5 lety klasika, kde jinde než v hospodě jeden z lepších nápadů jednoho krušného rána. Kapelou prošlo hodně lidí který snad už ani nedokážeme spočítat lidi z kapel jako jsou např: Mizantrop, Komplex Viny....

Jak se měnila vaše sestava?
Počáteční sestava byla jak už jsem řekl úplně jiná hráli jsme v sestavě Miki-kytara, Kaňour-bicí, Káďa-basa a Fatál zpěv v téhle sestavě jsme odehráli pár akcí a odešel bubeník, důvody odchodů všech bývalých členů nechci uvádět jelikož je to jen jejich soukromá věc, tak jsme sehnali bubeníka z nymburské HC/punk kapely Mizantrop Ivoše sním jsme odehrály dva koncerty a odešel basista, aby s bývalým bubeníkem založily crustovku Komplex Viny. Dále jsme sháněli basáka a přišel bývalý bubeník Kaňour v podobě basy to však nemělo dlouhého trvání a zakotvily jsme až u našeho dlouholetého kamaráda Tarzana který s náma hraje dodnes v sestavě Miki, Fatál, Tarzan, Ivoš jsme odehráli spoustu akcí a nahráli si vlastní cd první varování které jsme si i sami vydali, taky to podle toho vypadá, chvíli po vydání odešel od zpěvu Fatál a my vzali ke zpěvu současného Kráťu, který to podle mě zvládá na jedničku. Takže pokud jsi se v této Beverly Hills telenovele neztratil tak už nevím.
Momentální sestava je : Miki - Kytara, Kráťa - zpěv, Ivoš - bicí, Tarzan -Basa.

Jak vznikl název Climax, měli jste s hledáním názvu problémy nebo hned od začátku bylo jasný jak se budete jmenovat?
No samozřejmě jednoho krušného rána nás napadl název Anti-climax což znamená vystřízlivění a to nám jaksi není nikomu cizí takže se nám to líbilo ale bohužel už se tak jmenovala jedná pražská úderka tak jsme odebrali slovo anti a nechali pouze Climax což v hovorový angličtině znamená orgasmus, vyvrcholení a podobné libůstky je to ovšem i jedna velká firma na výrobu rolet nebo klimatizací a taky jedna fekál-porno firma v německu svět je malej.

Máte nějaké hudební vzory, které ovlivnily vaši tvorbu?
Kráťa: No jestli to jsou přímo vzory to nevím ale mně osobně hodně ovlivnili kapely druhý vlny anglickýho punku typu Varukers, GBH, One way system apod.
Miki: Vzory jako takové asi nemám ale rád se nechám ovlivňovat různou muzikou nechci mít klapky na očích a jít jen jedním směrem člověk tím o hodně přichází a zavírá si okénko k rozšíření obzorů... mám rád spoustu muziky kapely typu : Discharge, Varukers či hororovky: Misfits, Balsac hodně rád poslouchám i crustovky, HC kapely i nějaký dobrý Oi! kapely avšak nedám dopustit i na starý rockový a metalový klasiky jako jsou AC/DC, Iron maiden, Kiss, Black Sabbath nebo starý dobrý Motorhead.

Na co kladete větší důraz při skládání novejch songů, na hudbu, texty nebo na obojí stejně?
Kráťa: Důraz kladu na obojí texty i hudba by k sobě měli pasovat
Miki: Asi určitě na oboje text je hrozně moc důležitej ke sdělení určité věci lidem o čemž by to mělo být! A muzika samozřejmě toto vše včetně emocí podbarvuje.

 

Kdo píše texty a kdo dělá hudbu, máte to nějak rozdělený?
Kráťa: U nových songů jsem dělal většinu textů já, hudbu dělají kluci jelikož já jsem na takovéto věci levej . Každý s něčím přijde dáme to dohromady a výsledek slyšíte sami.
Miki: Howg!

Kde berete inspiraci ke skládání novejch věcí?
Kráťa: Inspiraci při skládání si beru z věcí okolo sebe a z věcí co mě serou. Naneštěstí těch svinstev je čím dál tím víc takže je pořád o čem zpívat.
Miki: Přesně tak jsou to věci ze života jako punk je hudba z ulice tak naše texty a projevy se týkají také vesměs ulice je to o reálných věcech ze života každého z nás žádný růžový brejle zamilovaný píčoviny nebo písničky o nesmyslech typu: letíme vesmírem lásko mám tě hrozně rád a proč si mě opustila chybíš mi ty kurvo.

Jestli se nemýlím tak desku První varování! jste si nahrávali sami, jaký to bylo? (popřípadě máte nějkou veselou příhodu s nahrávání)
Miki: No tak zrod a sestavu tohoto alba jsem již popsal výše ale měl bych tu jednu pestrou příhodu z takzvaného natáčení: Bylo nebylo přišel den nahrávání kdy náš bubeník Ivoš "zařídil" studio pro nahrávání kde přesně před 14 dny nahrávaly s kapelou Mizantrop svůj debut přijely jsme k němu domů naložily věci a vyrazily s popiskem jeho cesty : Je to ve Vinařicích. do Vinařic v polovině cesty jsme zjistily že jsou Vinařice dvoje ne-li troje a tak jsme se zeptaly zda to jsou podle mapy Vinařice u Kladna samozřejmě odpověď zněla: Jasně! asi po dvou hodinách a děsném motání se přes celou Prahu jsme dorazily do Vinařic u Kladna kde byly snad jen 4 baráky uprostřed takzvaného náměstí z pískovištěm byla hospoda a jinak absolutně nic po výsměchu místních domorodců jsme zjistili že tam nikdy žádné nahrávací studio nebylo. Po dlouhém linčování našeho bubeníka jsme ukořistily jeho vizitku kde bylo napsáno Nahrávací studio Vinařice 45 Týnec nad Labem (nebo tak nějak) - Ten vůl nerozezná ani ulici od města. Plní ideálů jsme tedy vyrazily skoro 120km zpět aby jsme zjistily, že od místa bydliště to máme půl hodiny daleko Když jsme tam přijeli asi s 3 hodinovým zpožděním vešli jsme dovnitř s tím, že jsme nanosily bicí postavily bicí a zvukaři nám sdělili ať si doneseme aparát a ejhle náš bubeník nám jaksi neřekl že si máme vzít aparát vlastní a tvrdil nám, že studio stoprocentně aparát pronajímá. Po asi Hodinovém linčování jsme vyhodily bubeníka s nepořízenou u něho před domem kde si náhodou po pár ranách vzpomněl že jeho soused a dlouholetý kamarád má v Nymburce nahrávací studio u něho stačilo zazvonit a hup debut byl na světě........... Stalo se toho více ale je to prostě neuvěřitelné jak může mít někdo takhle děravou palici.

Nedávno jste vydali splitko s americkejma Lab rats jak jste se k téhle spolupráci dostali?
Za tento počin by jsme moc chtěli poděkovat našemu kamarádovi Hrochovi z Hradce Králové který dal první důležité impulsy ke vzniku (Díky). Zbytek spolupráce spočíval v komunikaci přes internet a občas nějaký ten telefon také byl oříšek sehnat nějaký label co by tento počin vydal musím říct že jediní co se ozvali zpět kladně byli Tiger records Lab rats souhlasili a split cd ač na pár chyb je na světě a snad se bude líbit.

Vydali jste splitko, ale přesto neplánujte v nejbližší době vydání nějaké čistě vaší desky nebo se teď budete věnovat spíš koncertům?
Kráťa V současné době děláme na nových věcech takže do budoucna by jsme určitě rádi vydali vlastní desku, koncerty samozřejmě nezanedbáváme a snažíme se hrát jak jen to jde.
Miki: No něco se peče, ale nerad bych prozrazoval nebo jakkoli zakřiknul. Koncerty samozřejmě chceme hrát co nejvíce to jde a jak nám dovolí naše zaměstnání čas a hlavně naše rodiče jelikož musíme po večeři jít spát.

Co vy a koncerty, jak často koncertujete?
Kráťa: No teďka přes léto těch koncertů moc nebylo na podzim je těch akcí více tak hrajeme asi 2-3 do měsíce.
Miki: Koncerty jsou samozřejmě to nejlepší co existuje neznám kapelu co by nahrávala drnkala ve zkušebně a nerada s tím vylezla mezi lidi bez živého hraní je všechno zbytečné jelikož muzika by se měla dělat pro lidi! Vše ostatní je sračka.

S kým se vám nejlíp hraje a s kým by jste si chtěli zahrát?
Kráťa: Ještě jsme nepoznali kapelu se kterou by se nám hrálo špatně. Nejlíp se hraje se sebrankami podobnýho stylu : PNS, Assassins, Mad Pigs (tímto všechny zdravím).
Miki: Přesně tak zatím se nám s nikým nehrálo špatně a nelépe se nám hraje s PeNiSama, Koženýma tangama a Krkovičkovou partou (tímto taky všechny zdravím). No já osobně bych se posral z koncertu s Discharge nebo třeba Casualties (jedno se nám už skoro vyplnilo).

Co považujte za váš největší úspěch?
Kráťa: Největší úspěch asi je vydání toho mezinárodního splitka.jinak za úspěch považuju i to, že vůbec hrajeme.
Miki: No hlavně to že nás lidi zvou na koncerty což je pro mě největší pocta!!!! A potom samozřejmě novej kadylak, zlatý řetězy, děvky a cesty letadlem.

A co váš osobní život co děláte, když zrovna nehrajete?
Kráťa: No já momentálně makám jako skladník a ve svým volnu se snažím dát dohromady nějaké texty chodím na pivo na koncerty a tak všelijak se bavím.
Miki: Já chodím s přáteli do čajovny a do lesa na houby, také rád hraji lidovky na kytaru u táboráku studuji teologickou fakultu a skládám si do svého herbáře.

Poděkování, pozdrav na závěr?
Kráťa: Dík za možnost vyjádřit se a zdravím všechny kterým se naše hudba líbí a kteří pro scénu něco dělají... STAY PUNK
Miki: Taky moc díky za prostor a pozornost , rád bych pozdravil a poděkoval všem co chodí na naše koncerty a lidem co se rozhodli naší kapelu kamkoli pozvat!  UP THE PUNX!

 

autor: Honza Trojan (Trojka)

 

stránky kapely Climax http://climax.wz.cz

 

 


15.10.2007   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 60   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,6
jde to 1,6
 

Diskuse ke článku - Rozhovor s kapelou Climax

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-21
Newman
Newman - 16.10.2007 15:32

Ja nevim tyhle otazky to je hrůza. V půlce me to uz nebavilo ani číst ale z principu sem to dojel.Proč se tech kapel neptate na naky veci co lidi zajimaj???Jako třeba co si myslej o tomhe a tamhle o tom a co rikaj na tuhle situaci ve svete a tak ja vim že tohle jsou otazky ktery vam daj nejake informace o kapele, jejím vzniku a treba pusobenim ve scene ale mohli by jste to priste trochu přikořenit nakou prasárnousmajlik - 1smajlik - 1 jinak good luck kluci at vam to šlape a stěma Kešultys si nekdy zabrnkáte smajlik - 14

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-21