CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

VÍKENDOVÉ CYPOVINY: HON NA SKINHEADS...

HON NA SKINHEADS V POLSKÉM JAROCINU

HON NA SKINHEADS V POLSKÉM JAROCINU

Psala se léta osmdesátá. Zpočátku to vypadalo nadějně, neboť se objevila spousta nových punkových a novovlnných kapel, které různým způsobem koncertovaly. Scéna se rozrůstala a zapouštěla kořeny. Pak se najednou v měsíčníku Tribuna objevil článek "Nová vlna se starým obsahem"   http://www.punk.cz/index.asp?menu=3&record=8736   a bylo po srandě. Když si ho čtu dnes, musím se tomu totálnímu výronu krystalické demence smát z plna hrdla, nicméně tehdy mi do smíchu nebylo. Bolševik se pustil s obrovským úsilím do estetické čistky a rychle zakázal produkci veškeré rockové muziky kromě několika nezávadných stálic typu Katapult, Helenka Vondráčková, Olympic a podobně, o čemž jsem vám již psal v článku o HNF ( http://www.punk.cz/index.asp?menu=623&record=7980 ).

 

jarocin1

No, zrovna jsem tou dobou pobýval v Brně a mohu vám zodpovědně deklarovat, že brněnská punkovost stála úplně za hovno. Tamnější konzervativní scéna si libovala v undergroundu, metalu a vytříbené muzice pro rockové estéty, Progres, Futurum a podobně... Ale rád bych se vrátil k původnímu tématu. V Polsku to tehdy docela vřelo. Lech Walesa a jeho Solidarnosc v Gdaňsku rozpoutali boj proti komunistické totalitě a Poláci, hrdý národ, ho masově následovali. Je vám asi jasné, jak se s onou nepříjemnou situací vypořádal vynalézavý český komunista. Zcela jednoduše hermeticky uzavřel pohraniční přechody mezi ČSSR a PLR. Ale jak už to tak v životě bývá, i ten nejlepší systém má své slabé místo, viz vaše zavirované PC s Windows. Dozvěděl jsem se, že se dá do Polska dostat tranzitem přes NDR (Německá demokratická republika), nelenil jsem, nacpal jsem si baťoh žrádlem, nasedl jsem do prvního rychlíku a vyrazil jsem na mytický rockový festival do Jarocinu. Když se podíváte na mapu Evropy, zjistíte, že to byla hustá objížďka, ale měl jsem to na háku. Chtěl jsem vidět Tomkovu punkovou Siekieru, respektive z ní vzniklou skupinu Armia, a slovy nepopsatelné Voo Voo, bývalé Swinie. Na ten tranzit byly oficiálně povoleny tři dny, ale s podobnými detaily jsem si nelámal hlavu.

První a poslední problém mé anabáze střední Evropou nastal na česko-německé hranici, neboť agresivní německý celník mě vyhodil z vlaku někde za Děčínem, pokud se nepletu, styl: "Tsechische punk raus!". Ještě, že to nebylo z jedoucího vlaku. Zkušeně jsem zalovil v baťohu, vytáhl jsem neutrální černé tričko a koženkové kalhoty stejné barvy, rychle jsem je zaměnil za ty červené plátěné postříkané černým sprejem, jako starý agent CIA jsem si polil vodou z čutory naježené štětiny na hlavě a poctivě jsem je slíznul k palici, vyměnil jsem brýle a nonšalantním krokem světáka jsem nastoupil do dalšího vlaku do Drážďan. Vzhledem k tomu, že jsem najednou vypadal jako sado-masochistický buzerant, žádné komplikace s německými celníky mne již nepotkaly ;-) Kromě toho, že jsem později putoval k polské hranici v té době pro mne naprosto pohádkovým vlakem taženým opravdovou parní lokomotivou, se až do Jarocina nic významného nestalo. Spal jsem pod mosty, v nějakém altánku v nemocnici, prostě kde se dalo. S blížící se nocí jsem si vždy našel místo, kde jsem mohl v suchu přenocovat. V Polsku jsem nějakou dobu zkoušel stop, ale pak jsem se na to vykašlal a pokračoval jsem vlakem.


 

jarocin2

Sice jsem přijel o dva dny dříve, ale na místě už kempovala spousta lidí. Seznámil jsem se s nějakými Poláky, kteří mě nechali přespat v jejich stanu, všechno probíhalo naprosto v pohodě. Dokonce jsem hodil řeč s nějakým osamělým skinem, který se obdivně vyjadřoval o pražských skinheads. Prý je o rok dříve řádně vyškolili. Řekl bych, že to asi byla banda kolem Hoška a kapely Do řady!, ale nejsem si tím jistý, možná to byl někdo jiný. Polští skins jim chtěli dát do dršky a dopadli velmi neslavně. Jejich vypjatá národní hrdost patrně poněkud utrpěla. No a potom začal festival, jenž trval tři dny. Byl to pro mne v té době totální životní zážitek. Hleděl jsem jako u vytržení, protože kolem mě se děly věci naprosto nepředstavitelné o pár desítek kilometrů na jih v tehdejší Husákově ČSSR. Už jen ta hromada punks, co se sjela do Jarocina, spousta dobrých kapel, které se střídaly na dvou scénách, no a to ani nemluvím o rádiu Jarocin, jež pokrývalo celou událost, a do kterého každou chvíli někdo svobodně tlačil své názory třeba o pozitivní anarchii a podobné úlety. Ne, že bych byl v té době nějaký pozitivní anarchista, nebo co, ale líbilo se mi, že si tak někdo mohl bez problémů plácat v rádiu různé nesmysly. Nějací katolíci rozdávali v poledne zadarmo všem zájemcům polévku s chlebem a až na tradiční problémy se skins, kteří se po večerech věnovali své oblíbené zábavě, tedy mlácení punků, probíhalo všechno v klidu.

Nevraživost mezi punkery a skinheads vyvrcholila druhého dne. Skákal jsem s Januszem a jeho kámoši pogo před malou scénou a najednou jsme zaznamenali nějaký nezvyklý ruch. Punks se začali rychle vytrácet směrem k lesoparku, který byl hned vedle. Zvědavost nám nedala a vydali jsem se poklusem za mizícím davem. "Zabij skina, skurwysyna!" skandoval rozvášněný shluk mladých lidí nejrůznějších hudebních stylů, kteří před sebou hnali několik desítek zmatených skinheads. Vzduchem lítaly šutry, lahváče a spousta jiných předmětů, co byly právě po po ruce. To už nebyla legrace a začalo jít do tuhého. Museli mít pěkně nahnáno, protože se brzy ocitli v obklíčení uprostřed městečka, ze kterého nebylo úniku. A rozzuřený dav, bylo nás určitě minimálně tisíc, se kolem nich začal stahovat. Šlo vskutku o dokonalou past a kdo ví, jak by všechno dopadlo, kdyby na náměstí nestál kostel, ve kterém se skinheads ukryli. No a to je vlastně zachránilo, protože si nikdo nedovolil vstoupit do Božího chrámu a vykonat radikální řešení, ke kterému se schylovalo. Rozlícený dav se pomalu uklidnil, začal se rozcházet a policie později odvezla všechny skiny pryč z města a zakázala jim přístup na festival. Masakr se tedy nekonal, ale moc tomu nechybělo.


 

jarocin3

Samozřejmě, že k vrcholům celého festivalu patřilo vystoupení Armie a Voo Voo.Ta první kapela, hmmm, to byl takový drsný válečný punk, hustá palba s agresivními texty a mohutným pogem v oblacích prachu před pódiem. Nezklamali, zazněly všechny hity a dokonce i Aguirre, konstantní palba styl Motorhead. No a Voo Voo, tak to tehdy byla taková trochu depresivní alternativní kapela s velmi dobrými texty. Nedokáži je k nikomu přirovnat, měli tehdy osobitý styl asi někde na pomezí Petera Gabriela a King Crimson.Těžko říct, teď už hrají úplně jinak a jejich nová podoba mě neoslovila. Každopádně to byl mocný zážitek a naštěstí zahráli i spoustu skladeb z desky Swinie. Jednalo se opravdu o dobrou akci a byl jsem rád, že jsem tam vydal, navíc jsem se seznámil se spoustou sympatických Poláků, dokonce i s jedním Švédem, zpěvákem hardcorové úderky S.O.D., jenž zneužíval výhody štědrého sociálního systému ve Švédsku, byl na podpoře v nezaměstnanosti a jezdil po světě. Abych se přiznal, dost mě z toho tehdy jebalo v bedně.

 

Kupodivu se později ještě před revolucí podíval i k nám na Moravu, tedy, nejdřve jsme si ho vyzvedli v Praze na nádraží a večer jsme hustě zakalili na squatu u fakina, bráchy od šovina, husté úderky z Jičína na Moravě. Nějakou náhodou tam ležel i úplně vytuhlý punkový synek toho folkového písničář Třešňáka a nebyl schopen žádné komunikace. Jako, squat tehdy probíhal zhruba tak, že jste si vyhlídli neobydlený byt, prokopli jste dveře, vyměnili jste zámek a byli jste doma. Ale abych nezapomněl, mělo to ještě jeden háček. Museli jste začít platit elektřinu a plyn a nahlásit se na byťáku příslušného Národního výboru. Ale i tak to nebylo jisté. Fakinovi, jeho holce a dvěma černým krysám to vyšlo, protože jejich sousedi cikáni si je oblíbili. Když přišli opruzovači z Národního výboru, fotr cikán jim pohrozil tím, že když vyhodí ty pankáče, nastěhuje se tam jeho bratranec ze Slovenska s rodinou. Bylo vymalováno :-)))) Goran se pak s námi přesunul do Brna a jako správný Viking si zahulákal svůj velký hardcorový hit "Moral" a ještě i další pecky na dvou našich koncertech. O jednom z nich se píše i v knížce "Kytary a řev, aneb co bylo za zdí", kterou doporučuji všem, co se zajímají o historii českého punku.  http://www.punk.cz/index.asp?menu=3&record=8609   I Vzor 60 se tak podílel na rozvoji švédského crosscore ;-)  "Moral" najdete na následujícím odkazu na desce z roku 85. Navíc si můžete stáhnout všechny jejich vydané songy.

http://www.b-sound.com/sod.htm

Ale to už jsem docela odbočil od tématu článku. To víte, stárnu a měkne mi mozek, také vás to jednou potká.Vracel jsem se unavený, ale nabitý dojmy přes Ostravu zpět domů a má nenávist ke komunistické totalitě se ještě zvýšila o několik dalších stupňů. V Polsku tehdy sice obchody zely prázdnotou a co se týče jídla, bylo to opravdu mnohem skromnější, než u nás, ale oproti nám si sami vybojovali relativní svobodu, což mi připadá mnohem důležitější. No nic, nějak jsem se rozepsal, nebo co, asi bych to měl pomalu típnout. Tak čau a někdy příště.

 

sod

mrtvola

VÍKENDOVÉ CYPOVINY:


8.3.2009   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 16   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - VÍKENDOVÉ CYPOVINY: HON NA SKINHEADS...

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Banjo
Banjo - 17.3.2009 7:29

Taky my jsme na Rusy většinou jenom pokřikovali a dělali si z nich prdel.
Maďaři po nich házeli hořící flašky s benzínem. To byli jiní frajeři. A i ten jejich normalizační Kádár, co jim vládnul v době, kteroou si už pamatuju, nebyl takovej kokot, jako u nás Jakeš s Bilakem a Husákem (no, Husák byl spíš podělanej než blbej, oni ho soudruzi v 50. letech taky zavřeli jako "slovenského nacionalistu uvnitř strany" nebo něco takovýho). Takže na maďary šli rusáci tvrdě, ale na svoje lidi (tj. maďarský komouše) se mohli místní víc spolehnout, že pro ně trochu něco vymůžou. Tak to bylo za Rakouska, tak to bylo za komančů a bojím se, že u nás to v tomhle směru bude pořád stejně blbý :-(

 
Bazarov
Bazarov - 9.3.2009 19:39

mrtvola: To jo, to vím. Ale nemyslím si, že to bylo tím dohledem Sovětů. Poněvadž ti se starali hlavně o "bezpečnost" vojenskou, aby se to tu náhodou nějak nezvrhlo jako v 68 nebo ještě hůř (demokratičtěji a liberálněji, to do čeho se to pak zvrhlo při P, jeru, za to už můžou zase oni, okupanti). Anebo ještě občas nějakej Sovět seděl někde v komisi, ale tam ho spíš zajímalo, co bude na oběd a jaká bude vodka na večírku... :-)
My si za to můžeme v době normalizace sami, že jsem chtěli být svatější než papež (SSSR), a to hlavně díky gumohlavým bezpáteříkům, kteří vystřídali ty, co se tu pokoušeli o P. jaro.
Třeba v Maďarsku byl po 56 taky tuhej režim, možná horší než u nás, ale mezi lidma to nezhaslo, pořád tam bylo podvědomí o odporu, stejně jako polská národní hrdost a antipatie ke všemu ruskému, co je před r. 1917 po 120 let zotročovalo a po 1939 se jim to vrátilo znovu do země jiné podobě.
V Sov. sv. androše, spisovatele apod. zavírali rovnou do léčeben nebo do kriminálů někam na Sachalin apod., pokud už nebyli tak známí (jako Solženicyn, Pasternak, Vojnovič aj.), že je nechali raděj odjet na Západ.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 9.3.2009 18:26

suft: zkusím to někde sehnat. Třeba jsme se v tom Jarocině někde potkali, taky jsem tam byl v tom osmdesátém osmém.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 9.3.2009 18:24

Bazarov: dobrý článek, dík za odkaz.

S těmi koncerty a tak je to složitější. Sejmuli nás naši spojenci z Varšavské smlouvy v čele s Ruskem, tak jsme pak byli pod dohledem. Navíc se u nás usadily okupační ruská vojska. Poláci žili oproti nám ve větší chudobě, ale zase si vybojovali spousty svobod, o kterých se nám mohlo jen zdát. V Maďarsku ruskou armádu neměli a Jugoslávie ani nebyla členem Varšavské smlouvy, ta byla tak trochu mimo komunistický blok.

Rusko, to byl úplně jiný svět. Byl jsem s rodiči na začátku 80. let u Černého moře v Soči a když jsme se vrátili zpět domů, připadal jsem si jako na bohatém západě. Tam to byla fakt hrůza, tím samozřejmě nemyslím pro turisty. A to jsme byli v turistické oblasti a ne někde ve vnitrozemí, kde se stejně nedalo dostat. To je fakt na dlouhé vyprávění ;-)

 
suft
suft - 9.3.2009 18:00

kdo chce videt neco z Jarocina at si sezene film Fala, mozná nekde na netu je. Já ho videl jenom jednou a to v Jarocine v osumdesátýmvosmým smajlik - 1

 
Bazarov
Bazarov - 9.3.2009 16:51

Když se to tu jmenuje Hon na skinheads, tak si přečtěte zajímavý článek na iDnes. Myslím, že docela vystihuje část historie a trendů v českých skinheadských vodách. Autor tam docela výstižně reflektuje spoustu bizarností, a teda i originalit, ve vývoji českých skinheads. Nácky a fašizujícími odnožemi 80. let počínaje a SHARPáky, apolitiky a tradicionalisty konče. Škoda, že se nezmínil i o RASH, i když těch tu podle mě pořád moc není.
Jo a na začátku čl. evidentně nemá být romský pogrom, ale pogrom proti romům.
Další názor si udělejte sami na odkaze: http://zpravy.idnes.cz/subkultura-skinheadu-prosla-vyvojem-rasiste-z-ni-zmizeli-pne-/kavarna.asp?c=A090306_165420_kavarna_pei

 
plusminus
plusminus - 9.3.2009 16:16

mrtvola: tak to je ok, na jare vymenis jenom hrebinek za ziletku a je tosmajlik - 10

 
Bazarov
Bazarov - 9.3.2009 13:49

Jo a dobrývidea, ty z toho Jarocina. Fajna kvalita a pěkný záběry zajímavý. Všichni lidi v pohodě, jak to má na festáku být. Je vidět, že podobný akce (třeba koncerty západních kapel) mohly v komunistických zemích fungovat (Maďarsko, Polsko býv. Jugoška). U nás to prostě po 68 nešlo, tady se ochladilo pomalu víc než v SSSR.

 
nahlas
nahlas - 8.3.2009 20:15

mrtvola: smajlik - 5

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.3.2009 18:21

plusminus: jo, to jsem já. Teda kromě zimy, kdy to nechám růst. Už brzy ze mě zase bude trojan ;-)

 
plusminus
plusminus - 8.3.2009 17:21

mrtvola: uz dlouho se na to chcu zeptat. Tady ta pleska co mas na fotce ta je tvoje?:D

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.3.2009 15:14

Bazarov: šlo to i na pozvání, jenomže já jsem tehdy nikoho v Polsku neznal. Pak už jsem tam jezdil na to pozvání. Cesta zpět proběhla v klidu, nikdo mě na přechodu nebuzeroval.

I na to pivo časem dojde, neboj.

 
Bazarov
Bazarov - 8.3.2009 14:52

Super článek, a já si myslel, že se do Polska kvůli té Solidarnosci fakt nedalo skoro dostat, zvlášť bez známých na druhé traně (tedy důvodu k vyjetí)... N hrabicích zpátky pohoda,jo? Se tě neptali proč jsi jel do DDR a vracáš sa z Polska?

A co bude s reportem o vaření piva??? He? Pořád mám slinu na domáce pivko.

 
Nekrozz
Nekrozz - 8.3.2009 13:35

tag ses trochu rozepsal no....me to rozhodne nevadismajlik - 10

 
Radovan
Radovan - 8.3.2009 10:10

dženken za doplnění inf, jinak zpěv v SOD hustý heykalův krákorsmajlik - 5

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 8.3.2009 9:50

dobrer článek a navíc sem objevil i novou kapelu SODsmajlik - 1